چگونه از رمز عبورهای ذخیره شده بر روی مرورگرتان محافظت کنید ؟

اما برای اینکه از این خطر در امان باشید باید ابتدا محل ذخیره رمز عبور در هر مرورگر را بدانید. در این قسمت نحوه دسترسی در مرورگر کروم , فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر را بررسی می کنیم.

Chrome

برای دسترسی به دادهای ورود در کروم کافی است مسیر زیر را در نوار آدرس وارد کنید:  chrome://settings/passwords

اکنون در پنجره پیش روی شما نام تمامی سرویس هایی که دستور ذخیره رمزعبور آنها را صادر کرده اید نمایش می یابد. برای مشاهده کافی است بر روی دکمه show کلیک نمایید.

Chrome

Firefox

اگر اطلاعات حساب های خود را در مرورگر فایرفاکس ذخیره می کنید برای مشاهده آن به مسیر Tools> Options > Security > Saved Password  رجوع کنید. در پنچره جدید با کلیک بر روی Show Password می توانید رمز عبور خود را مشاهده کنید.

firefox

Internet Explorer

اینترنت اکسپلورر در نسخه های قدیمی خود به راحتی امکان مشاهده رمز عبور را فراهم نکرده بود. اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که از نسخه قدیمی استفاده می کنید می توانید از برنامه اIE PassView  استفاده کنید و یا اینکه از وب سایت Reveal Passwords bookmarklet یک حساب برای دسترسی به رمز عبورهای خود ایجاد کنید.

IE

اما اکنون که نحوه نمایش رمزعبورهای ذخیره شده در مرورگرها را آموختید به سراغ بحث ایمن سازی آنها می رویم  با پیروی از این روش می توانید از دسترسی دیگران به اطلاعات حساب تان جلوگیری نمایید.

برنامه LastPass برای برقراری امنیت در مرورگر رایانه ,گوشی هوشمند و یا تبلت تان به کمک شما می آید کافی است به سایت LastPass مراجعه کنید و نوع برنامه را متناسب با سیستم عامل و مروگرتان دانلود نمایید. کار بدین گونه است که شما یک رمز اصلی و کلیدی را برای دسترسی به رمز عبورهای ذخیره شده بر روی مرورگر تعریف می کنید و از آن به بعد برنامه در هر زمان که کسی بخواهد از اطلاعات ورود به حساب های تعریف شده استفاده نمایید ظاهر شده و درخواست کلید اصلی را می دهد.

lastpass

اما یک خبر خوب برای کسانی که از Firefox استفاده می کنند این است که این مرورگر خود بخشی شبیه LastPass را دارا است. برای تعریف یک رمز عبور اصلی در فایرفاکس به مسیر Tools> Options > Security رجوع کنید و تیک بخش Use a Master Password را علامت بزنید سپس در فیلد های مربوطه می توانید یک کلید اصلی برای دسترسی به همه رمزهای عبور تعریف کنید.

master-password

همچنین در نسخه های جدید اینترنت اکسپلورر که امکان نمایش مستقیم اطلاعات حساب های ذخیره شده وجود دارد باید رمز عبور حساب کاربری ویندوز را وارد نمایید.

ie password

در پایان توصیه می کنم هنگامی که در مراکز عمومی مانند کافی نت ها یا رایانه دوستان و آشنایان اطلاعات حساب های خود را وارد می نمایید از ذخیره نشدن آن مطمئن شوید و حافظه کش مرورگر را پاکسازی کنید.موفق باشید.

/ 0 نظر / 133 بازدید