۳ نکته برای ایمن ماندن از خطرات ناشی از سرویس های ابری

نکته اول : سرویس ابری مناسب را انتخاب کنید

cloud-dangers-1

سرویس های ابری بسیار زیادی وجود دارند و تعداد انتخاب شما فقط در چند سال پیش رو افزایش می یابد. این مورد به این معنی است که به خودتان بستگی دارد که قبل از وابسته شدن و انتخاب یک سرویس خاص، درباره تمامی سرویس های دیگر به دقت تحقیق کنید و تمامی موارد را با توجه به نیازهایتان بسنجید. برای مثال اگر به یک سرویس ابری برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز دارید، بهتر است که سرویس های DropBox، Google Drive، SkyDrive، Amazon CloudDrive و … را امتحان کنید.

با توجه به طبیعت رایانش ابری، انتقال داده ها از بین فضاهای ابری می تواند یک فرایند بسیار وقت گیر و عذاب آور باشد. برای این کار، ابتدا باید تمامی فایل ها را فضای ابری اول دانلود کرده و سپس آن را در فضای ابری دوم آپلود کنید. حتی اگر گزینه ای برای Import کردن فایل ها نیز وجود داشته باشد، بسته به حجم فایل ها و اطلاعات شما، ممکن است زمان بسیار زیادی از شما گرفته شود. به همین خاطر بهتر از که به درستی در این زمینه تحقیق کنید تا مطمئن شوید سرویسی که می خواهید با آن شروع کنید، بهترین گزینه برای نیازهای تان است.

همچنین مراقب سازگاری ها نیز باشید. بعضی از سرویس های ابری رابط کاربری مناسبی با برخی از نرم افزارها ندارند؛ شاید به خاطر اینکه توسعه دهندگان پشتیانی کافی را به سرویس خود اضافه نکرده اند یا بخاطر اینکه خود سرویس وابسته به نرم افزار خاصی است. مطمئن شوید که درباره این نوع محدودیت ها اطلاع دارید؛ وگرنه در آینده مجبور به استفاده از سرویسی خواهید شد که آن را دوست ندارید.

نکته دوم : نسخه های متعدد از اطلاعات را نگهداری کنید

cloud-dangers-2

یکی از بزرگترین خطرات در استفاده از یک سرویس ابری این است که طول عمر آن کاملا خارج از کنترل شماست. این سرویس ها می توانند یک روز باشند و روز بعد عمرشان به پایان برسد! بنابراین شما هرگز نباید فقط از یک سرویس ذخیره سازی ابری برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید.

بله، وقتی صحبت از پشتیبان گیری اطلاعات می شود، ذخیره سازی ابری به عنوان یک موفقیت انقلابی در این زمینه به شمار میرود. من در این مورد تا وقتی که فایل های شما در فضای ابرای فقط به عنوان فایلهای پشتیبان (و نه به عنوان فایلهای اصلی) استفاده می شوند، مخالف نیستم؛ زیرا اگر سرویس ابری از کار بیفتد، اطلاعات و فایل های شما نیز در یک چشم به هم زدن با آن از بین میروند. بنابراین توصیه من این است که همزمان با استفاده از سرویس های ابری، از روش های پشتیبان گیری دیگر نیز برای محافظت از اطلاعات تان استفاده کنید.

دلیل دیگری برای نگه داشتن کپی های مختلف از اطلاعات : فرض کنید سرویس شما به طور موقت قطع شود. چه اتفاقی می افتد اگر شما ۳ ساعت برای کار روی پروژه تان وقت داشته باشید، روی صندلی بنشینید، وارد حساب ابری تان شوید و … ببینید که در دسترس نیست؟ در این حال اگر کپی دیگری از فایل ها نداشته باشید، به صبرانه منتظر این خواهید بود که سرویس روبراه شود و ممکن است کلا باعث از بین رفتن زمان و برنامه هایتان شود. با استفاده از کپی های محلی، از مشکلات ناشی از آپ تایم سرویس های ابری در امان میمانید.

نکته سوم : اطلاعات تان را امن کنید

cloud-dangers-3

رایانش ابری مزایای فراوانی دارد، یکی از بزرگترین برتری های آن این است تمامی کارهای مربوط به مدیریت و محافظت از اطلاعات توسط ارائه دهنده سرویس انجام میشود. این مورد به شما -کاربر- این آرامش خاطر را منتقل میکند که دیگر نگران انجام مسئولیت های مربوط به مدیریت اطلاعات نیستید. البته در این خصوص، خطر مربوط به قربانی شدن در مشکلات امنیتی و حریم خصوصی نیز وجود دارد.

به این دلیل که تمامی اطلاعات شما توسط شخصی دیگر نگاه داشته میشود، سرویس های ابری ذاتا خطرناک هستند!!  ما قبل از این درباره احتمال از دست دادن اطلاعات وقتی ارائه دهنده ابری از کار میفتد بحث کردیم؛ اما هنوز مسئله محرمانه بودن داده ها پابرجاست. چه اتفاقی می افتد اگر ارائه دهنده سرویس ابری هک شود؟ یا اگر اطلاعات آن ها -که در واقع اطلاعات شماست- توسط یک کارمند سرکش به بیرون درز کند؟ یا اگر اطلاعات شما را بر اساس درخواست دولت، به آن ها تحویل دهند؟

به این نتیجه می رسیم که : اگر با اینکه در آینده اطلاعات شما افشا شوند راحت نیستید، فایل هایتان را در فضاهای ابری قرار ندهید. شما نمی توانید از این بابت مطمئن باشید که اطلاعات شما برای همیشه رازهایتان را محفوظ نگاه دارند. رمز نگاری برای فضای ابری ممکن است کارساز باشد؛ ولی در هیچ صورت نمیتواند یک تضمین قطعی باشد.

/ 0 نظر / 18 بازدید