ایجاد یک تصویر شگفت انگیز ساحلی با استفاده از فتوشاپ

تصاویر و ابزاری که در این آموزش استفاده شده است (برای دانلود آن ها روی آن ها کلیک نمایید)

مرحله ۱

ابتدا رنگ Background یا پس زمینه خود را به روی # e7f3fe تنظیم کنید. یک سند جدید با استفاده از کلیدهای میانبر ctrl+n ایجاد کنید و اندازه آن را روی ۲۷cm x 18cm و وضح ۳۰۰ پیکسل بگذارید. مقدار Color Mode را روی RGB گذاشته و روی Ok کلیک نمایید تا سند جدید باز شود.

Premium_206_Wave_1

مرحله ۲

اولین تصویر منظره landscape را باز کرده سپس به مسیر  Image > Image Rotation > Flip Horizontal بروید. تصویر بنداندگشتی لایه را به روی پروژه بکشید تا لایه جدید باز شود. سپس لایه را به بالاترین لایه انتقال دهید این کار را می توانید با کلیک کردن و کشیدن لایه به بالا انجام دهید نام لایه را Horizon بگذارید این کلمه به معنی افق می باشد.

Premium_206_Wave_2

مرحله ۳

کلید D را فشار دهید تا رنگ زمینه یا Foreground تان به سیاه تبدیل شود سپس ابزار Gradient Tool را انتخاب کنید. همانند تصویر زیر تنظیمات را انجام داده سپس کلید shift را نگه داشته و با استفاده از کلیک و کشیدن آن گرادینت را اعمال کنید.

Premium_206_Wave_3مرحله ۴

اطمینان حاصل پیدا کنید که لایه جدید فعال باشد سپس از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار یباز شده گزینه Levels را انتخاب کنید یک پانل جدید برای شما باز می شود. حال تنظیمات را مانند تصویر زیر انجام دهید.

Premium_206_Wave_4

مرحله ۵

اکنون تصویر ما نیاز به یک آسمان زیبا دارد منظره دوم یعنی landscape را باز کنید. سپس با استفاده از ابزار Lasso Tool یک selection در اطراف پرنده ایجاد کنید حال کلید های Shift +F5 را بفشارید پنجره ای برای شما باز خواهد شد تنظیمات را همانند تصویر زیر انجام دهید از منوی کشویی گزینه Content-Aware را انتخاب نمایید. این تصویر را به عنوان لایه دیگر انتخاب نمایید تصویر را به صورت عمودی تغییر اندازه داده تغییر اندازه با کلید های میانبر ctrl+t امکان پذیر است اسم لایه را Sky یا آسمان بگذارید حال از تکنیک مرحله ۳ برای سختی لبه استفاده کنید.

Premium_206_Wave_5مرحله ۶

حال تنظیماتی را که قرار است مانند مرحله ۳ انجام دهید همانند تصویر زیر دنبال کنید.

Premium_206_Wave_6 (2)

مرحله ۷

از پنجره لایه ها روی Create new fill or adjustment layer کلیک کنید اما این بار از منوی آبشاری گزنه  Color Balance را انتخاب نمایید سپس تنظیمات را همانند تصویر زیر انجام دهید.


Premium_206_Wave_7مرحله ۸

فتوشاپ دارای ابزار های زیادی برای جداسازی تصاویر از هم می باشد که در ادامه به روش های مختلف آن خواهیم پرداخت. تصویر سوم یعنی landscape را باز کنید و سپس به مسیر  Image > Calculations بروید در پنجره باز شده دو مقدار با نام channels وجود دارد برای هر دو گزینه Blue را انتخاب نمایید سپس همانند تصویر زیر مراحل را انجام دهید.

Premium_206_Wave_8 (1)مرحله ۹

اگر توجه کرده باشید در کنار پنل لایه ها تبی به نام Channels وجود دارد به این تب بروید شما channel جدیدی را به نام Alpha 1 خواهید دید برای دیدن ارتباط channel و تصویر دیگر channel ها را غیر فعال کنید برای غیر فعال کردن آن ها می توانید روی چشم کنار تصویر آن ها کلیک کنید برای دیدن بهتر دو بار روی  channel mask کلیک کنید سپس روی color chip برای تغییر پیش فرض قرمز به تاری کلیک کنید و مراحل را همانند تصویر زیر انجام دهید.

Premium_206_Wave_9 (1)مرحله ۱۰

ابزار  Dodge Tool  را انتخاب کنید از پانل بالا همانند تصویر زیر range را به  Highlights و  Exposure را به ۶۵% تغییر داده سپس با براش نرم لایه های بیرونی لبه تصیر درخت را همانند تصویر زیر انتخاب نمایید.

Premium_206_Wave_10

مرحله ۱۱

بااستفاده از ابزار Brush (براش) و رنگ های سیاه و سفید  channel mask را پاک کنید.

Premium_206_Wave_11

مرحله ۱۲

به طور پیش فرض باید رنگ سفید را برای channel انخاب نمایید پس از کلیدهیا میانبر Cmd/Ctrl + I استفاده کنید تا رنگ کانال برعکس شود ساخت کانل معکوس ممکن است که عیب هایی دالشته باشد پس شما می توانید از ابزار براش برای رفع عیب ها استفاده کنید.

Premium_206_Wave_12مرحله ۱۳

با Cmd/Ctrl-click روی  channel mask thumbnail (تصویر بند انگشتی لایه ) برای تولید انتخاب کنید. RGB را هدف قرار دهید و آ« را فعال کنید سپس به تب لایه ها باز گردید حال از دکمه های Ctrl + J برای تولید لایه جدید فعال بزنید پس از آن لایه اصلی را غیرفعال کنید برای غیر فعال کردن می توانید از پنل لایه ها روی آیکون چشم لایه مورد نظر همانند زیر کلیک نمایید.

Premium_206_Wave_13مرحله ۱۴

لایه ایجاد شده را به فایل اصلی که روی آن کار میکنیم بیاورید یا اصطلاحا بکشید و نام لایه را به Midground 1 تغییر دهید. سپس کلید ctrl+t را زده و روی تصویر کلیک راست نمایید از منوی باز شده روی Flip Horizontal  کلیک کرده  و به سمت چپ آ« را تغییر اندازه دهید. برای حذف هاله ها به مسیر  Layer > Matting > Defringe بروید و در پنجره باز شده مقدار ۱px را قرار دهید.

Premium_206_Wave_14مرحله ۱۵

اکنون ما رنگ های ناخواسته قهوه ای را حذف می کنیم. روی لایه Midground 1 کلیک کنید و به مسیر  Image > Adjustments > Replace Color برویددر پنجره باز شده مقدار Fuzziness  را ۸۸ بگذارید سپس مقدار  Hue را به ۶۸ تغییر دهید با قطره چکان روی تیره ترین قهوه ای کلیک کنید برای حذف رنگ های مشابه از قطره چکان اضافه می شود. اگر متن برای شما گویا نیست می توانید تصویر زیر را دنبال کنید.

Premium_206_Wave_15مرحله ۱۸

در این مرحله قصد داریم که برای تصویر  landscape یک channel mask ایجاد کنیم تصویر را در فتوشاپ باز کنید. حال می خواهیم Calculations را برای تصویرمان تکرار کنیم برای ایجاد آن می توانید به  مسیر Image > Calculations بروید تنظیمات را در پنجره باز شده همانند تصویر زیر تغییر دهید.

Premium_206_Wave_16 (1)مرحله ۱۹

حال  channel لایه انتخاب شده را به لایه جدید کپی کنید همانند تصویر زیر.

Premium_206_Wave_19مرحله ۲۰

حال این لایه جدید را به فایل اصلی  پروژه ببرید سپس آ« را به صورت افقی تغییر اندازه دهید و درجه یا position را به ست راست بچرخانید برای این کار می توانید کلید های میانبر ctrl+t را زده سپس روی تصویر کلیک راست کرده و گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید.

Premium_206_Wave_20مرحله ۲۱

بازهم فرمان جایگزین رنگ را تکرار کنید این بار باید رنگ قهوه ای را به سبز تبدیل کنیم این کار را در مرحله ۱۵ انجام دادیم اما بازهم من به مسیر آ« که Image > Adjustments > Replace Color می باشد اشاره می کنم.

Premium_206_Wave_21مرحله ۲۲

اکنون باید پیش زمینه را با مقداری شن و ماسه پر کنیم با استفاده از ابزار Lasso Tool  همانند تصویر از لایه Midground 2 مقداری از شن را انتخاب نمایید کلید های میانبر Shift + F6 را بفشارید تا پنجره Feather window باز شود مقدار ۵px را وارد کنید قسمت انتخاب شده هنوز فعال است کلید های Ctrl + J را بزنید تا قسمت انتخاب شده در لایه جدید کپی شود تصویر جدید یعنی شن را به سمت چپ کشیده و آن را همانند تصویر زیر بزرگ کنید.

Premium_206_Wave_22

مرحله ۲۳

لایه ماسه و شن را چند بار کپی یا  اصطلاحا Duplicate کنید و آن ها را در نوقعیت های مختلف و با اندازه های متفاوت بگذارید همانند تصویر زیر.

Premium_206_Wave_23مرحله ۲۴

کلید ctrl را نگه داشته و تمام لایه های شن و ماسه را انتخاب کنید و سپس کلید های ctrl+E را برای ادغام لایه ها بزنید.

Premium_206_Wave_24

مرحله ۲۵

یک mask به لایه ادغام شده اضافه کنید. سپس کلید های Ctrl + I را برای معکوس لایه ماسک به سیاه و سفید بزنید. حال از براس سفید برای بازگرداندن شن و ماسه استفاده کنید. تصویر زیر پیان کار ماسک را نشان می دهد.

Premium_206_Wave_25 (1)مرحله ۲۶

حال از کلید های Ctrl + E برای ادغام یا ترکیب دوباره لایه ماسک و لایه  Midground 2 استفاده کنید. تصویر شما به شکل زیر خواهد شد.

Premium_206_Wave_26

مرحله ۲۷

در طول چند مرحله بعد میخواهیم رنگ و کنتراست دولایه midground را تغییر دهیم. حال باید تنظیمات  Levels را انجام دهیم. در مراحل قبل با چگونگی ویرایش تنظیمات  Levels آشنا شدید ام دوباره آن  را توضیح میدهم از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار باز شده گزینه Levels را انتخاب کنید. تنظیمات را همانند تصویر زیر انجام دهید.

Premium_206_Wave_27

مرحله ۲۸

اکنون باید تنظیمات Color Balance لایه را انجام دهیم برای ایجاد آن از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار باز شده گزینه Color Balance را انتخاب کنید و همانند تصویر زیر تنظیمات را تغییر دهید.

Premium_206_Wave_28

مرحله ۲۹

برای محدود کردن Color Balance به فقط شن ماسه و شاخ و برگ ها لایه Mask را برعکس یا اصطلاحا Invert و با رنگ سفید آن قسمت را رنگ آمیزی کنید.

Premium_206_Wave_29مرحله ۳۰

حال باید تنظیمات Levels را برای لایه Midground 2 ایجاد کنید. از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار باز شده گزینه Levels را انتخاب کنید تنظیمات را همانند تصویر زیر انجام دهید.

Premium_206_Wave_30مرحله ۳۱

اکنون نوبت به ایجاد Color Balance برای همان لایه رسیده است از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار باز شده گزینه Color Balance را انتخاب کنید و همانند تصویر زیر تنظیمات را تغییر دهید.

Premium_206_Wave_31

مرحله ۳۲

اگر توجه کرده باشید در قسمت بالایی تصویر مقداری آب وجود دارد ما میخواهیم این آب ها را حذف کرده و مقداری شن و ماسه به جای آن بگذاریم. لایه Midground 2 را انتخاب کنید با ابزار Rectangular Marquee که کلید میانبر آن M است مقداری از شن و ماسه را انتخاب کنید سپس  Feather را برابر با ۲px قرار دهید. کلید های میانبر Shift + F6 را بفشارید تا پنجره Feather window باز شود. حال این قسمت را در لایه جدید کپی کنید و آن را در بالاتر از لایه های Levels و Horizon قرار دهید موقعیت آن را همانند تصویر زیر تغییر دهید و نام لایه را Distant sand بگذارید. اگر نیاز به بزرگ ردن شن و ماسه داشتید می توانید از کلید های میانبر ctrl + t استفاده کنید.

Premium_206_Wave_32مرحله ۳۳

تصویر tourist را باز کنید اگر وجه داشته باشید  تصویر در مرد توریست در یک بکگراند سفید قرار دارد ما میخواهیم این مرد را از بکگراند جدا کنیم. ابزار Magic Wand را انتخاب کنید از منوی بالا مقدار Tolerance را ۷ قرار داده  باقی تنظیمات را همانند تصیور زیر انجام داده و سپس روی بکگراند کلیک کنید فاصله بین ساعد و پیراهن را انتخاب کنید.

Premium_206_Wave_33کلید های میانبر Ctrl + I را برا رعکس کردن قسمت انتخاب شده بزنید سپس روی دکمه  Refine Edge در نوار Options کلیک کنید در پنجره باز شده On Black را انتخاب نمایید و مابقی تنظیمات را همانند تصویر زیر انجام دهید.

Premium_206_Wave_34

مرحله ۳۵

از لایه mask mask  کپی یا duplicate بگرید برای کپی گرفتن می توانید روی لایه کلیک راست کرده و گزینه duplicate را انتخاب نمایید لایه اصلی را غیرفعال کنید حال به مقداری تغییر نیاز داریم تصویر را زوم کنید و ابزار براش را انتخاب نمایید سپس اندازه آن را برابر با ۳ قرار دهید Hardness یا سختی برای را ۵۰% قرار دهید لایه ماسک را همانند تصویر زیر پاک کنید.

Premium_206_Wave_35

مرحله ۳۶

زمانی که کات کردن تان تمام شد لایه mask را به داخل آیکون سطل زباله که در پانل لایه ها قرار دارد بکشید. حال این تصویر را به فایل اصلی خود وارد کنید نام آن را Figure بگذارید Defringe را روی ۱px قرار داده  و اندازه و مکان آن را همانند زیر تغییر دهید. برای تغییر اندازه می توانید از کلیدهای میانبر ctrl+t استفاده کنید و برای حرکت دادن آن می توانید از ابزاری move استفاده نمایید.

Premium_206_Wave_36مرحله ۳۷

تصویر shoreline را باز کنید و با استفاده از ابزار  Lasso مقدار مشخص شده از تصویر را انتخاب کنید آن را به فایل اصلی پروژه وارد کنید و آن را در لایه جدید قرار دهید به طوری که لایه  موج زیر لایه Figure باشد. کلیده ای ctrl +t را زده و سپس کلید ctrl را نگه داشته و تصویر را drag کنید تا خم شود توجه داشته باشید که باید به سوی مورد نظر تصویر را خم کنید.

Premium_206_Wave_37

مرحله ۳۸

از لایه Duplicate بگرید برای این کار می توانید روی لایه کلیک راست کرده و گزینه Duplicate را انتخاب نمایید کلید های ctrl +t را زده و روی آن کیلک راست نموده و گزینه Flip Horizontal را انتخاب نمایید آ« را در مقابل لایه دیگر موج بگذارید با ابزار Lasso لبه های آب را با Feather مقدار ۳px انتخاب نمایید سپس آن را به لایه جدید کپی کنید.

Premium_206_Wave_38

مرحله ۳۹

لایه های آب ساحل را با هم با استفاده از کلید های میانبر ctr+e ادغام کنید نام لایه را Base water بگذارید. حال یک لایه mask ایجاد کنید از براش برای ترکیب  لبه های سخت استفاده کنید.

Premium_206_Wave_39

مرحله ۴۰

حال باید تنظیمات  Levels را اعمال کنیم  از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار یباز شده گزینه Levels را انتخاب کنید تنظیمات را همانند زیر انجام دهید.

Premium_206_Wave_40مرحله ۴۱

اکنون باید موج های بزرگ را به فایل پروژه مان اضافه کنیم. تصویر  wave را باز کنید و آن را در زیر لایه Figure بگذارید. سپس آن را تغییر اندازه دهید و موقعیت آن را به چپ نزدیک تر کنید از لایه Duplicate بگیرید و سپس کلید های ctr+t را زده و روی آن کلیک راست کرده و گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید آن را به سمت راست نزدیک تر کنید دو لایه را با هم ادغام کرده و نام آن را Rising water 1 بگذارید برای ادغام کردن لایه ها م یتوانید لایه های را با کلید ctrl انتخاب کرده و سپس کلید های میانبر ctr+E را بزنید.

Premium_206_Wave_41مرحله ۴۲

یک لایه mask ایجاد کنید سپس به آرامی لبه های بالا و پایین را محو کنید.

Premium_206_Wave_42

مرحله ۴۳

خب حال باید تنظیمات  Levels را روی لایه اعمال کنید  از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار باز شده گزینه Levels را انتخاب کنید سپس تنظیمات را همانند تصویر زیر انجام دهید.

Premium_206_Wave_43مرحله ۴۴

اکنون نوبت به اعمال تنظیمات Color Balance رسیده است میخواهیم رنگ آبی را در موج بیش تر کنیم از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار باز شده گزینه Color Balance را انتخاب نمایید سپس همانند تصویر زیر تنظیمات را اعمال کنید.

Premium_206_Wave_44مرحله ۴۵

ساحل و موج هنوز نیاز به تغییر و تریک دارد از منوی لایه ها روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید از منوی آبشار باز شده گزینه  Hue/Saturation را انتخاب نمایید سپس همانند تصویر زیر مقادری را تغییر دهید.

Premium_206_Wave_45مرحله ۴۶

ما نمیخواهیم که لبه ساحلی زیاد آبی باشد بنابراین Hue/Saturation را  Invert یا برعکس کنید سپس با لایه ماسک و رنگ سیاه مقادیر مشخص شده را رنگ آمیزی کنید.

Premium_206_Wave_46مرحله ۴۷

در طول چند مرحله بعد می خواهیم که موج ها را بلند تر کنیم. با استفاده از کلید ALT- تنظیمات color balance و levels را غیرفعال کنید حال با استفاده از ابزار  Lasso و Feathe  ۵px قسمت مشخص شده را انتخب نمایید.

Premium_206_Wave_47

مرحله ۴۸

قسمت انتخاب شده را به لایه جدید کپی کنید اکنون به تغییر جزئیات بیش تری نیاز داریم. اگر در تصویر زیر دقت کرده باشید یک فلش می بینید روی قسمت علامت زده شده کلیک کنید یک منوی آبشاری برای شما باز می شود سپس  Convert to Smart Object را انتخاب نمایید با این تغییر یک آیکن در کنار لایه ایجاد می شود.

کلید های ctrl+t را زده وریو آن کلیک راست کرده و گزینه warp را انتحاب کنید و گوشه های تصویر را  به بالا بکشید وتا همانند تصویر زیر شود.

Premium_206_Wave_48مرحله  ۴۹

این کار را دوباره تکرا کنید اما مکان آن کمی فرق داشته باشد یعنی جلوی درخت های اولی باشد  سپس دوباره این کار را برای موج سمت چپ انجام دهید سعی کنید که تصویر تان به شکل زیر باشد.

Premium_206_Wave_49مرحله ۵۰

در این مرحله میخواهیم که درخت های بیش تری به تصویر اضافه کنیم  یعنی درخت ها از دیواره سمت راست موج بیرون بزند قبل از هر چیز لایه Midground 2 را انتخاب نمایید سپس آن ها را با لایه تنظیمات duplicate کنید (همانطور که قا گفتم در این آموزش ریز ترین نکات هم توضیح داده شده است اما باز هم  نیازاست که با نرم افزار فتوشاپ آشنایی داشته باشدید) برای duplicate می توانید روی لایه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه duplicate را انتخاب نمایید.

حال لایه duplicate یا کپی شده را به موقعیت مورد نظر ببرید همانند تصویر زیر سپس موقعیت لایه ها را همانند زیر تنظیم کنید توجه داشته باشید که در هنگام duplicate کردن باید لایه های تنظیمات را مانند color balance را هم انتخاب کرده سپس duplicate کنید.

Premium_206_Wave_50

مرحله ۵۱

قسمتی از موجهای شکسته شده را که در تصویر wave وجود دارد کپی کنید Feather آن را برابر با ۵px قرار دهید برای کپی کردن می توانید از منوی Edit >copy>paste استفاده کنید آن ها را تغییر اندازه دهید کلیدهای ctrl +t را زده و سپس روی تصویر کلیک راست کرده و گزینهWarp را انتخاب نماید و مانند تصویر زیر گوشه های موج را تغییر دهید. این کار را برای طرف مقابل نیز تکرار کنید سپس آن ها را با کلیدهای ctrl+e ادغام کنید. blend لایه را mask بکنید حال نام این لایه را Rising water 2 بگذارید.

Premium_206_Wave_51

مرحله ۵۲

از همان روال قبلی برای گسترش دادن آب موح استفاده کنید لایه را ادغام کنید و سپس لایه را mask بکنید و نام لایه را Rising water 3 بگذارید.

Premium_206_Wave_52مرحله ۵۳

قسمتی از موج شلوغ را در تصویر wave همانند زیر انتخاب کنید آن را بالای لایه Rising water 3 بگذارید آن را ۹۰ دربچرخانید و آ« را روی قسمت موج سمت چپ بگذارید کلید های ctrl+t ر زده و تنظیمات را در منوی بالایی همانند تصویر زیر انجام دهید شکل موج باید همانند تصویر زیر شود.

/ 2 نظر / 81 بازدید
مریم

سلام من برای اخرین بار پست گذاشتم مرسی که تو این مدت تحملم کردی سری بهم بزن

مریم

منظورم اینه که دیگه تو وبم نمیام